Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Hírek
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Hírek
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Rádiósnak állt a Fővárosi Nagycirkusz porondmestere

Maka Gyuszi zenész-roma családba született, de ő nem követte a „hagyományokat”, vagyis bár tanult zenét, mégsem a 100 Tagú Cigányzenekarban találta meg az útját, ahogyan azt tette a nagyapja és az édesapja is. Gyusziból színész lett, majd egy vargabetű után beleszeretett a cirkusz különleges világába. Ennek már tíz éve, vagyis azóta szórakoztatja a nagyérdeműt a világ talán egyetlen, tradicionális kőcirkuszában, Budapesten. Maka Gyuszival a Rádió Dikh stúdiójában beszélgettünk, hiszen néhány hete Völgyi Zsuzsival együtt vezetik a Süss fel nap! című reggeli műsort.

 

Maka Gyuszi imád rádiózni

„Igaz, hogy zenészcsaládba születtem, de annak ellenére sem erőltették különösebben a hangszeres tanulást, hogy édesapám és nagyapám is a 100 Tagú Cigányzenekarban játszottak bőgősként. Persze azért én is elkezdtem tanulni, de hamar kiderült, hogy nem vagyok igazán tehetséges, ráadásul bevallom, lusta is voltam a gyakorláshoz” – vallotta be a Sztár Limonádénak Gyuszi, akit kamaszként beszippantott a színház, vagyis egy előadás megpecsételte a sorsát.

Gyermekként beszippantotta a színház világa

„Igazából nem készültem színésznek, de valahogy elkeveredtem a Rómeó és Júlia musical francia előadására és amikor vége lett, tudtam, hogy én ezt szeretném csinálni. Ekkor voltam úgy tizennégy, tizenöt éves. A családom ugyan támogatott, de igazából csak amolyan kamaszos hóbortnak gondolták, amikor kijelentettem nekik, hogy színész leszek. Végül azért beírattak az Erzsébetvárosi Színitanodába, aztán pedig a Pesti Magyar Színiakadémia növendéke lettem, ahol megszereztem a színész végzettséget” – mesélte lapunknak Maka Gyuszi, aki ezután elindult a „csepűrágók” rögös útján, aminek a végén ott várta a Fővárosi Nagycirkusz porondja.

Maka Gyuszi tíz éve a Fővárosi Nagycirkusz konferansziéja

„Imádtam a színházakat, de elég hektikus volt az életem. Volt, hogy egyszerre több színházban is játszottam, de volt, hogy egyáltalán nem halmoztak el szerepekkel. Aztán 2013-ban jött a megkeresés a cirkusztól. Édesapám ott játszott a zenekarban és amikor megüresedett a konferanszié poszt, jelezte az igazgatónak, hogy én színész vagyok és talán megfelelnék a feladatra. Első körben abban maradtunk, hogy három-négy beugrás lesz a dologból, de ennek már tíz éve…” – mondta nevetve Gyuszi, aki szép szakmai sikereket zsebelhetett be az elmúlt évtizedben.

„Az az igazság, hogy eleinte eléggé be voltam tojva, hiszen hamar rájöttem, hogy a színészet bár jó alap a cirkuszban, valójában egy nagyon más és nagyon különleges világ. Ott álltam egyedül ezerkétszáz ember előtt és… Nos, ma már rutinos konferansziénak számítok és túlzás nélkül mondhatom, nevet szereztem a cirkusz világában. Még egy díjat is kaptam 2020-ban a Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. Korábban sosem díjaztak még konferansziét, de abban az évben egy lánnyal megosztva kaptunk egy igen rangos elismerést” – nyilatkozta büszkén Gyuszi, aki egy állami kitüntetést is bezsebelt.

Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz regnáló igazgatója az utóbbi években nagyon magasra emelte a cirkuszművészetet. Azt hiszem, jórészt neki köszönhetem, hogy megkaptam a Köztársasági Bronz Érdemkeresztet a cirkuszművészetben nyújtott tevékenységemért” – mondta lapunknak a Fővárosi Nagycirkusz konferansziéja, aki gyerekként egyenesen rettegett a bohócoktól.

Munkájáért magas rangú állami kitüntetést is kapott

„Amikor gyerek voltam, a keresztapám egy német cirkuszban dolgozott zenészként. Egy alkalommal, amikor meglátogattuk, az előadás közben feltűnt egy bohóc, akitől én szó szerint rettegtem. Annyira zokogtam, hogy a szüleimnek végül ki kellett vinniük engem” – idézte fel a műsorvezető, aki majd három évtizeddel később, barátságot kötött azzal a bizonyos, „rémisztő” bohóccal. „Néhány éve, ez a bohóc besétált a Fővárosi Nagycirkusz kapuján és én azonnal fel is ismertem. Öt hónapon át, heti hét előadást csináltunk együtt hatalmas sikerrel. Végül elmondtam neki, hogy mit éltem át négyéves koromban, amikor először láttam és mindketten jót nevettünk a dolgon” – magyarázta Maka Gyuszi, aki a rádiózásban új kihívást talált.

„Január elején indult a műsor, amit együtt vezetünk Völgyi Zsuzsival. Ezzel egy régi álmom vált valóra és nagyon élvezem is ezt a munkát. Tetszik, hogy a stúdióban nem egy szerepben vagyok, hanem önmagam lehetek. Azt remélem, hogy hosszú távon is megtalálom a helyem ebben a műfajban és lehet majd egyfajta párhuzam a cirkusz és a rádió között” – tette hozzá Gyuszi.