Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Hírek
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Hírek
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Helyettesítheti a mesterséges intelligencia a valódi zeneszerzőket? – Kedvenc zenészeink fejtegették véleményüket

Egy technológiai forradalom elején járunk, amikor is a mesterséges intelligencia már képes zeneszámokat komponálni, remixeket készíteni, és zeneműveket előadni. A világ rohamos fejlődésének köszönhetően a zeneszerzés is egyre inkább automatizálható, ami kérdéseket vet fel a zenészek jövőjét illetően. De vajon eléri-e azt a szintet, amit egy hús-vér művész képes nyújtani?

Az AI izgalmas új lehetőségeket nyitott a zene világában, a kérdés csupán az, hogy képes lesz-e a művészi lélek teljes kiváltására, vagy csak kiegészíti azt. Erről kérdeztük kedvenc előadóinkat, s hadd ne mondjuk, igencsak megoszlanak a vélemények. Didi például egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy egyszer majd AI-jal fog zenélni.

Didi: „Előbb-utóbb biztosan megpróbálkozom az AI-jal”

Én úgy vélem, a mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti a valódi zenészeket, azzal viszont egyet kell értenem, hogy az AI-é a jövő. Az igazi zenét, ami a vérben van viszont sosem tudja helyettesíteni, úgy vélem erre születni kell. Ahogy a világ haladt, a zeneiparnak is mindig megvoltak a saját újításai. Régen csak az énekelt, aki tudott, manapság az, aki akar. (nevet) Hiába van botfüled, ha van egy jó elképzelésed, bármit megvalósíthatsz, hiszen az AI rásegít minden folyamatra, a szöveg- vagy zeneírástól, a hangjavításig. Idővel biztos, hogy a zeneszerzők is hasznosítani fogják a mesterséges intelligenciát, viszont az sosem fog kiállni és eljátszani a dalt a nagyközönségnek. Én sok-sok évet vendéglátóztam, ott megtanultam a szakma minden csínját-bínját. Háromszáz szerzeményem van, köztük saját dalok és feldolgozások egyaránt, de előbb-utóbb biztosan megpróbálkozom az AI-jal, ki tudja, lehet, hogy valami óriási dolgot tudunk összehozni közösen. Ha elfogy az ihlet, hiába a lendület! (nevet) Akkor biztosan segítségül hívom a gépeket” – mondta lapunknak az énekes.

 

Jolly: „Nincs ebben semmi újdonság”

Ezzel szemben Jolly egy teljesen mást véleményt fogalmazott meg. A No roxa áj énekese szerint már évek óta használják a zenei iparban a mesterséges intelligenciát, ám ő – ahogy eddig is – ezután is elhatárolódna a dologtól.
Az én részemről nem lesz semmiféle váltás, hiszen mindig is saját magam írtam a dalaimat és úgy gondolom, hogy ezek után sem fogok semmilyen mesterséges intelligenciát használni a szerzeményeimnél. Amúgy eddig is sokan használták a különböző AI pluginokat a zenéikben, nincs ebben semmi újdonság, csupán már egy kész zenét is le tudnak gyártani azok, akik tehetség nélkül szeretnének érvényesülni a zenei piacon” – fejtette ki véleményét a mulatós sztár.

Kaczor Feri: Rossz érzésem van az AI-jal kapcsolatban
Megkérdeztünk egy igazi legendát, Kaczor Ferit is, akinek az egész szakma a kisujjában van. Feri az érzelmeket hiányolná az AI zenéiből.
Én megmondom őszintén nem nagyon örülök ennek az újításnak – rossz érzésem van az AI-jal kapcsolatban. Ha csupán a zenét nézzük, egy számítógép sosem lehet zenei alkotó, hiszen nincs lelke. Kicsit úgy érzékelem, mintha a világhálón tárolt zenékből merítkezne és mindig valamilyen slágerhez hasonló dalt generálna a mesterséges intelligencia. Ezt gond nélkül megcsinálja, viszont érzelmeket generálni sosem fog tudni. Szerintem az AI soha nem fogja átvenni a zenészek helyét. Aki a lélekdarabokat keresi a zenékben, az sosem fogja átadni magát az AI-nak” – mondta Kaczor Feri.

 

Sihell Ferry: „Az emberi tevékenység mindig örökkévaló marad”

Hasonló véleményen van druszájával Sihell Ferry is, ám ő továbbment. A mindig mosolygós sztár bízik az emberek jóízlésében és abban, hogy mire az AI bekebelezné a zeneipart, ő már nem zenél.
Ennek a forradalomnak még nagyon az elején vagyunk, s bármennyire izgalmasan hangzik, én mégis azt gondolom, hogy 2024 éven át a zene meg tudta tartani a mivoltját és a nívóját. Bármi is történt, a hallgatók mindig megérzik majd a lelket a zenékben és csak azok lesznek maradandó alkotások a jövőben is, amelyet emberek hoznak létre. Most még gyerekcipőben jár az AI, ahogy a hallásunk sem alakult ki ahhoz, hogy kihalljuk, melyik dalt készítette egy program, de ez idővel biztosan változni fog. Azon az állásponton vagyok és maradok is, hogy bármi is történik a jövőben, az emberi tevékenység mindig örökkévaló marad. Valószínű majd megtanulunk együtt élni az életünket megkönnyítő AI-applikációkkal és nem csak a zeneiparban lesz jelen, hanem életünk minden területén. Nem hiszem, hogy valaha lelkiismeret-furdalás nélkül tudnék AI-jal dolgozni. Engem valahogy zavarna, úgy érezném, hogy inkább csorbít a saját szerzeményem varázsán, mintsem hozzátesz. Soha nem folyamodnék ahhoz, hogy AI-t használjak! Talán az én karrieremben el sem jön az az idő, amikor rákényszerülök a használatára” – mondta Sihell Ferry.

Fotó: Pixabay